Д-р Ваньо Шарков: Всички становища по проекта за нова наредба за фонда за лечение на деца ще бъдат обсъдени
- Детайли
- Публикувана на 25 Юли 2016, Понеделник, 17:41

Новият правилник беше написан включително с мое участие, с участие на експерти на М3, хората, които работят в Център "Фонд за лечение на деца". За мен най-важното нещо е даване на възможност за съкращаване на пътя на децата до получаването на решение от страна на Обществения съвет на фонда, допълни той.
Д-р Шарков коментира и декларациите, които задължават членовете на Обществения съвет да не разпространяват информация, която надхвърля защитата на личните данни.
Става въпрос за медицинска информация. Това какво е вашето заболяване или това какво е заболяването на някое детенце, не може да бъде така лесно споделено в обществото, защото внасянето на допълнително страдание от поднасянето на тази информация към онова, което е физическото страдание на детето и на неговите родители, е нарушение на правата на тези хора. Д-р Шарков допълни, че още тази седмица, след като се запознае с постъпилите предложения, ще бъдат поканени всички, които са ги направили, за да ги обсъдят. Има едно предложение, с което категорично не съм съгласен, и то е да бъде оттеглен проектът за нов правилник, защото това означава да се забавим с още 2-3 месеца и единствено да си говорим в публичното пространство, каза той.
Колкото до медицинските изделия, които остават на финансиране от Фонда, вместо да бъдат пренасочени към НЗОК, Ваньо Шарков поясни, че с тях ще се постъпи както с въвеждането на електронната платформа за търговия с лекарства. След стартирането в лекарствата, от следващата година започваме да работим върху платформата за медицинските изделия и добавянето й към тази платформа. Успяхме да постигнем връщането на над 50 милиона от страна на фармацевтичния бизнес в бюджета на НЗОК с въвеждането на задължителните отстъпки. Същото нещо ще се случи и по отношение на медицинските изделия и тогава вече ще има ред в системата, каза зам.-министърът.
Другата новост в проектоправилника за работа на Фонда за лечение на деца, срещу която има много възражения е, че становищата за децата ще бъдат давани от експертните съвети в болниците.
Сега имаме ситуация, в която документите на едно детенце трябва да бъдат изпратени на двама-трима външни експерти. Те работят в три-четири различни лечебни заведения, не си говорят помежду си, не обменят информация за това дете, всеки сам дава становище. Понякога тези становища се разминават – едното е положително, другото е отрицателно. Тогава се иска становище от следващ експерт, той работи в друго лечебно заведение. Лечебно-контролната комисия е в едно лечебно заведение, това са колеги, които са квалифицирани в съответната област. Те се събират, решават конкретния казус в рамките на един ден и дават становище по случая. Не чакаме един да даде на петия ден, друг да даде на десетия ден. Когато пък има вече такава документация, която е издадена на това детенце от лечебно-контролна комисия, тогава дори не се иска становище от външните експерти. Когато има становище от онкологичната комисия, тогава защо трябва да пращаме, както в момента, да размотаваме някакви документи между някакви болници и да чакаме някой да дава становище и хората да се чудят какво става, обясни механизма на дейност на ЛКК д-р Шарков.
Независимата експертиза все пак ще остане и ще бъде ползвана, когато няма решение на ЛКК или онкокомитет. Консилиумът е крайният вариант. Когато становища, които получаваме, или когато ЛКК-то не може да се произнесе, тъй като е изключително тежък случаят, когато становищата между различните външни експерти са диаметрално противоположни – това, разбира се, ще бъдат изключително редки случаи – тогава има необходимост от консилиум, за да е ясно какво и как се работи, за да може това дете да получи адекватна медицинска помощ, допълни Шарков.
„Здравна поща”