Рискът от „Зика” у нас все още е нисък
- Детайли
- Публикувана на 01 Февруари 2016, Понеделник, 12:51

Според информацията ниската степен на риска в момента се дължи на зимния сезон, през който на европейския континент няма наличие на комари.
Същевременно връзките на страните от Европейския съюз с Латинска Америка, където заболяването е най-интензивно в момента, предполагат възможност за пренасяне на заболяването, отчитат от министерството. Ето защо от МЗ въвеждат чрез регионалните здравни инспекции няколко превантивни мерки
От ведомството информират, че ще проследяват внимателното ситуацията в Латинска Америка и ще взимат активно участие в дискусиите и евентуалните общи мерки със страните от ЕС и Европейския офис на СЗО. Инструктират се здравните власти да подават на населението точна и навременна информация, като се избягва създаването на паника и страхове. Планира се организирането на срещи с общопрактикуващите лекари и лечебната мрежа за поддържане на добра информираност и готовност за активно доказване на случаи, особено при лица с клиника и епидемиологична анамнеза за престои в засегнатите страни.
От МЗ смятат на изготвят писмо-указание до Сдружението на общините в България за нуждата от навременно провеждане на обществените поръчки за организиране на дезинсекция на тяхната територия, като се работи под контрола на специалисти-биолози от РЗИ и НЦЗПБ. От там отбелязват, че такова писмо се изпраща регулярно от МЗ в периода февруари - март, но тази година следва да е с насоченост към ефективни дезинсекционни и деразакаризационни мерки.
Отчита се и нуждата от укрепване капацитета на системата за Трансфузионна хематология за диагностика на дарената кръв с NAT тест - nucleic-amplification test. Според МЗ това ще има ефект не само за Зика вируса, но и намаляване на риска от трансмисия на причинителите на Западно Нилската треска, треска Чикунгуня и др.
„Здравна поща”