Рекорден спад на имунизациите срещу грип
- Детайли
- Публикувана на 20 Ноември 2014, Четвъртък, 10:18

България е все още много далеч от нивата на ваксинопрофилактика в развитите страни, далеч сме и от изпълнението не препоръката на СЗО, според която до зимния сезон 2014-2015 г. в страните от ЕС трябва да бъде постигнат 75% имунизационен обхват на възрастните. За ситуацията, на която сме свидетели у нас има ред причини, но една от съществените е в липсата на реимбурсация за противогрипната ваксина от страна на НЗОК, изрази мнение проф. Татяна Червенякова. Факт е и забавянето на Националната програма за подобряване на ваксинопрофилактиката на сезонния грип, която е внесена в МЗ преди няколко месеца, но все още очаква да бъде разгледана, допълни още специалистката.
Ако има нещо, което трябва да получи пълно одобрение и подкрепа, това е инициативата на БЛС за ваксинопрофилактика на грипа сред лекарите и останалите медицински служители, подчерта доц. Андрей Галев. Той припомни данните от статистиката в развитите страни, които сочат, че по време на грипна епидемия се разболяват около 60% от болничните лекари, медицински сестри, студенти по медицина, санитари и друг персонал. Това е около 5 пъти повече в сравнение с нивото на засегнатост на общата популация, а е факт, че неимунизираните медици, в това число и работещите в доболничната и спешната помощ, излагат на сериозен риск не само себе си, но и своите пациенти. Според доц. Галев е удачно да бъде прието допълнение в Наредба 15 на МЗ за ваксинопрофилактиката, като противогрипната имунизация бъде включена като задължителна за медицинския персонал заедно с имунизацията против хепатит B.
В заключение двамата инфекционисти препоръчаха на всички да не се предоверяват на алтернативни средства, да посетят личния си лекар, да се консултират с него и да се имунизират срещу грип, за да бъдат защитени и да не излагат на риск семействата си и обществото.
"Здравна поща"